teeth-1652976_1280

Prędkość i ruchy.

Najważniejszą funkcją szczoteczki elektrycznej jest dokładne usuwanie płytki bakteryjnej z zębów. Płytka to warstwa bakterii znajdujących się w jamie ustnej, które przylegają do powierzchni naszych zębów. Jeśli nie jest usuwana regularnie, będzie się  kumulować i przekształcać,  doprowadzając do powstawania kamienia nazębnego, którego można się pozbyć jedynie w gabinecie dentystycznym. Płytkę można usunąć poprzez regularne i dokładne szczotkowanie. Jest ważne, by szczoteczka wykonywała jak największą liczbę ruchów na minutę, by zagwarantować maksymalne wykorzystanie rekomendowanego, dwuminutowego czasu szczotkowania. Używając szczoteczki manualnej, możemy wykonać maksymalnie 600 ruchów na minutę. Dobra szczoteczka elektryczna może wykonać w tym czasie nawet 48 000 ruchów. Wybierając szczoteczkę elektryczną warto zwrócić uwagę na jej prędkość oraz na rodzaje ruchów, które wykonuje. Tylko połączenie kilku rodzajów ruchów, jak oscylacja, rotacja oraz pulsacja, zapewni dokładne usuwanie płytki nazębnej.

Zaspokajanie indywidualnych potrzeb.

Każdy z nas ma inne potrzeby dotyczące zdrowia jamy ustnej. Dobrze jest znaleźć szczoteczkę, która zaspokoi jak najwięcej z nich. Odpowiednim wyborem są szczoteczki oferujące różne rodzaje główek, które służą innym celom: wybielanie, dokładne czyszczenie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, czy masowanie dziąseł. Jeśli mamy dziecko, warto znaleźć szczoteczkę, w której może być stosowana dziecięca główka. W ten sposób jedna szczoteczka elektryczna może służyć potrzebom całej rodziny.

Wskaźniki.

Przydatnymi dodatkami, w które wyposażone są wybrane modele szczoteczek elektrycznych, są wskaźniki, przy pomocy których będziemy myć zęby we właściwy sposób. Ponieważ szczoteczki elektryczne potrzebują prądu, by pracować, warto zadbać, by szczoteczka była wyposażona we wskaźnik naładowania akumulatora. Zapobiegnie to nieprzyjemnym niespodziankom w trakcie szczotkowania. Jeśli to możliwe, wybierzmy szczoteczkę elektryczną z czujnikiem siły nacisku. Z jego pomocą będziemy lepiej kontrolować siłę, z jaką przyciskamy szczoteczkę do powierzchni zębów i dziąseł, zapobiegając ich uszkodzeniu.

Kształt główki.

Wybierz szczoteczkę, której główka będzie dopasowana do potrzeb. Główki mają różne właściwości: wybielanie, dokładne czyszczenie, dla wrażliwych dziąseł. Jest ważne, by główka szczoteczki łatwo docierała do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, jak tylne zęby, i dokładnie je czyściła. W ten sposób usuwanie bakterii płytki nazębnej jest szybsze i dokładniejsze.